- Oddziały
- >
- Urazowo-ortopedyczny
Oddział Urazowo-ortopedyczny
LEKARZ KIERUJĄCY ODDZIAŁEM
lek. med. Zenon Góra – specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii, specjalista w dziedzinie medycyny sportowej,
LEKARZE
lek. med. Krzysztof Jakub Kalita - specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii.
lek. med. Michał Kalita – specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,
lek. med. Wojciech Miazga - specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,
lek. med. Marta Grabowska-Sirko - specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,
lek. med. Bartłomiej Sieńko - specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii.
lek. med. Maciej Pakuła - w trakcie specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii.
lek. med. Artur Silezin - w trakcie specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,
lek. med. Wojciech Kowalczyk - w trakcie specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,
PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA
Danuta Grzegórska – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.
KONTAKT Z ODDZIAŁEM
Lekarz kierujący oddziałem | 15 8436647 |
Pielęgniarka Oddziałowa | 15 8436640 |
Gabinet lekarski | 15 8436341 |
Sekretariat | 15 8436648 |
Dyżurka pielęgniarek | 15 8436649 |
LOKALIZACJA:
Blok A II piętro.
Wejście główne przez blok C oraz przez blok A od strony izby przyjęć schemat.jpeg (151,19KB)
SPECYFIKA ODDZIAŁU :
Liczba łóżek: 23
Oddział wykonuje świadczenia z zakresu ortopedii:
- Synowektomie (operacje chirurgiczne polegające na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna),
- Osteotomie korekcyjne w chorobach zwyrodnieniowych i w zniekształceniach narządów ruchu,
- Operacje neuropatii obwodowych (zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego itp.).
- Endoprotezoplastyka stawu biodrowego i kolan łącznie z wymianą protez.
oraz z zakresu traumatologii:
- Leczenia operacyjne i zachowawcze urazów narządu ruchu ( złamania, zwichnięcia, uszkodzenia tkanek miękkich z wyjątkiem leczenia operacyjnego uszkodzeń kręgosłupa i miednicy),
- Leczenie powikłań zrostu kostnego,
- Leczenie stanów zapalnych stawów i kości,
- Leczenie operacyjne i zachowawcze złamań patologicznych (osteoporoza, przerzuty nowotworowe do kości),
- Artroskopia stawów kolanowego i barkowego łącznie z rekonstrukcją więzadła krzyżowego przedniego kolana i naprawą barku).
Świadczenia wykonywane są przez wyspecjalizowaną kadrę z zastosowaniem możliwie nowoczesnych metod leczenia. Zespół ortopedyczny organizuje średnio raz w roku posiedzenia naukowe Lubelskiego Oddziału PTO i Tr. Niektóre z nich w połączeniu z Oddziałem Podkarpackim. Tematyka spotkań obejmuje leczenie urazów z uwzględnieniem nowych technik operacyjnych, choroby infekcyjne narządu ruchu, borelioza oraz protezoplastyka stawów, rehabilitacja i inne.
Lekarze i pielęgniarki szkolą się ciągle w ramach kursów, sympozjów i posiedzeń naukowych oraz w ramach szkoleń wewnętrznych. Systematycznie wprowadza się nowe metody diagnostyczne, lecznicze i operacyjne.
W oddziale mieści się 4-o łóżkowa sala opieki nad pacjentem po zabiegu operacyjnym, wyposażona w sprzęt specjalistyczny pozwalający na ciągłe monitorowanie funkcji życiowych pacjenta. Oddział Urazowo – Ortopedyczny, w celu zapewnienia szybkiej i profesjonalnej opieki pacjentom, ściśle współpracuje:
- Z Pracownią Diagnostyki Obrazowej, w szczególności z pracownią tomografu komputerowego, w celu przeprowadzenia szybkiej i dokładnej diagnostyki problemu zdrowotnego pacjenta,
- Z Blokiem Operacyjnym, z wydzielonym zespołem instrumentariuszek ortopedycznych, w ramach wykonywania wysokospecjalistycznych operacji i drobnych zabiegów,
- Z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w zakresie znieczulania pacjentów do zabiegu i leczenia pacjentów z zagrożeniem życia,
- Z Działem Fizjoterapii w zakresie świadczenia usług z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, rehabilitacji dla pacjentów leczonych w oddziale,
- Z Oddziałem Rehabilitacji, jako kontynuację leczenia poprzez przywracanie pacjentowi sprawności fizycznej po przeprowadzonym leczeniu pacjentów po zabiegach ortopedycznych.
- z Klinikami Ortopedii i Oddziałem Urazowo-Ortopedycznym w Szpitalu Wojewódzkim w Lublinie, z Klinikami CMKP w Otwocku oraz z Oddziałami w sąsiednich szpitalach.
W Szpitalu funkcjonuje poradnia urazowo – ortopedyczna, która umożliwia kontynuację leczenia pacjenta wypisanego z oddziału. Poradnia Urazowo - Ortopedyczna
Oddział posiada akredytację na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego i wyszkolił 10-u lekarzy w dziedzinie ortopedii i traumatologii.
Specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu uzyskało w Oddziale dziesięciu lekarzy, w tym jeden I stopnia:
- Ryszard Niewolny,
- Zenon Góra,
- Dariusz Sowa,
- Witold Siedlaczek,
- Waldemar Szymański,
- Robert Okapa,
- Janusz Popielec,
- Michał Kalita,
- Jacek Źródło,
- Marek Kokoszka – I stopnia.
Na przyszłość planowany jest dalszy rozwój oddziału oraz wprowadzanie do pracy nowych zdobyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz doskonalenie opieki nad pacjentami.
HISTORIA
Oddział Ortopedii i Traumatologii (początkowa nazwa) był oficjalnie otworzony w dniu 18.10.1989 r przez Prof. dr hab. med. Donata Tylmana pełniącego wówczas funkcję Konsultanta Regionalnego w regionie południowo-wschodnim. Profesorowi towarzyszyli dr med. Kazimierz Machowski – Konsultant Wojewódzki i dr med. Witold Furgał - Tarnobrzeski Lekarz Wojewódzki. W tym dniu, po przeprowadzonym konkursie, powołano na stanowisko ordynatora lek. Krzysztofa Kalitę. Wymienione osoby są organizatorami Oddziału.
Pierwszą pielęgniarką oddziałową była Aleksandra Bańka.
Historia ortopedii janowskiej rozpoczyna się od zorganizowania w 1985 r V Międzynarodowego Sympozjum Urazów Sportowych. Tematami Sympozjum były urazy kolana i kręgosłupa. W sympozjum udział wzięli Profesorowie Marian Garlicki, Stefan Malawski, Stefanem Bołoczko, Wojciech Maria-Kuś i Artur Dziak oraz goście zagraniczni Prof. dr med. Veli Lök z Turcji, Prof. dr med. Szojlew z Bułgarii oraz dr med. Hitoshi Inaba z Japonii.
Etapy organizacji Oddziału Ortopedii i Traumatologii:
- Październik 1983 r. – otworzenie Poradni Preluksacyjnej prowadzonej przez lek. Krzysztofa Kalitę.
- 1985 r. - otworzenie warsztatu ortopedycznego, który prowadził technik Witold Złamański. Technik wykonywał i naprawiał protezy tymczasowe kończyn dolnych, niektóre ortezy, szelki Pawlika, kliny abdukcyjne, wkładki oraz sprzęt ortopedyczny.
- 1986 r. – otworzenie Poradni Ortopedii i Traumatologii ( lekarze Andrzej Kowalik i Ryszard Niewolny)
- 1986 r. – wydzielono na bazie Oddziału Chirurgicznego 2 sale (10 łóżek) dla chorych urazowych i ortopedycznych.
- 1987 r. – zwiększono odcinek ortopedyczny o kolejne 2 sale (20 łóżek)
- 1988 r. – na bazie Oddziału Chirurgicznego utworzono Pododdział Ortopedii i Traumatologii (26 łóżek)
- 18.10.1989 r. - otworzono samodzielny Oddział Ortopedii i Traumatologii (26 łóżek) z obsadą lekarską: Krzysztof Kalita – ordynator, Ryszard Niewolny, Marek Kokoszka i Christopher Perera (Sri Lanka).
- 27.04.1991 r - do struktury Oddziału dołączono 21 łóżek z Oddziału Dziecięcego jako Pododdział Rehabilitacji Dziecięcej. Wtedy nawiązano bliską współpracę z Prof.dr med. Tomaszem Karskim i Kliniką Ortopedii Dziecięcej w Lublinie. Do Janowa Lubelskiego kierowane były na rehabilitację dzieci po operacjach wykonanych w Klinice. Wprowadzono też operacje uwolnienia przykurczów bioder, kolan i stóp u dorosłych w przebiegu niedowładów.
- 1991 r. - Wykonano pierwszą całkowitą cementowaną protezę biodra, u chorej ze złamaniem szyjki prawej kości udowej. Była to pierwsza protezoplastyka całkowita w województwie tarnobrzeskim.
- 1991 r. - w Pododdziale Rehabilitacji otworzono szkołę stopnia podstawowego dla usprawnianych pacjentów.
- 2001 r - zamknięty został przez Dyrekcję szpitala Pododdział Rehabilitacji Dziecięcej i warsztat ortopedyczny
- 2002 r - włączono niewykorzystane łóżka rehabilitacyjne do Oddziału jako Pododdział Rehabilitacji. Cały oddział liczył 36 łóżek.
- W 2003 r nie uzyskano kontraktu z NFZ dla Pododdziału Rehabilitacji. Zatem zmniejszono oddział do 28 łóżek jako Oddział Urazowo-Ortopedyczny. Taki stan utrzymuje się nadal. Ponadto lekarze z oddziału delegowani są do pracy w Poradni Urazowo-Ortopedycznej.
W oddziale zatrudnionych jest 16 pielęgniarek w tym 2 z tytułem magistra i 3 ze specjalizacją z pielęgniarstwa chirurgicznego oraz rehabilitant i sekretarka.
Rozwinięto profilaktykę dysplazji biodra łącznie z badaniem USG bioder u dzieci, począwszy od noworodków w Oddziale Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym. Początkowo na Oddziale leczone były również dzieci z powodu urazów lub dysplazji biodra. Obecnie dzieci kierowane są do Kliniki Ortopedii Dziecięcej w Lublinie. Wszystkie urazy narządu ruchu są zaopatrywane w naszym oddziale, z wyjątkiem urazów miednicy i kręgosłupa, które wymagają leczenia operacyjnego. Stosowane są wszystkie dostępne techniki zespalania kości (gwoździe blokowane, płytki LCP i inne). W oddziale jest zespół artroskopowy, który wykonuje artroskopię kolana od 2007 r, łącznie z rekonstrukcją ACL. Od 2010 r wykonuje się artroskopię barku. Zespół przygotowuje się do rekonstrukcji artroskopowej struktur stawu barkowego.
Od 1991 r wykonywana jest protezoplastyka pierwotna i rewizyjna stawów biodrowych i od 11.12.2007 r stawów kolanowych. Wykonywane są też inne operacje ortopedyczne.
W ciągu roku wykonuje się około 800 operacji. W 2011 r przebudowano blok operacyjny, co znacznie poprawiło komfort pracy personelu oraz bezpieczeństwo chorych operowanych.
Od 2011 r. Szpital posiada tomograf komputerowy.
Od 20 lat prowadzi usprawnianie niepełnosprawnych, łącznie z nauką poruszania się na wózku, Klub Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (KRON), który zorganizowali kierownik Działu Rehabilitacji mgr Krystyna Senderek, ordynator oddziału lek. Krzysztof Kalita i Edward Wiechnik (parapareza po złamaniu kręgosłupa) – pierwszy prezes Klubu. KRON liczy ponad 100 osób i nadal prężnie działa.
Źródło: Andrzej Nowakowski „100 lat Ortopedii Polskiej” Poznań 2013.
AKTUALNOŚCI
Oddział Urazowo-Ortopedyczny zaprasza na stronę internetową prowadzoną przez lekarzy oddziału: www.ortopedia.cba.pl
DLA PACJENTA
- Podczas wizyty w gabinecie lekarskim należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach zleconych przez innego lekarza z powodu chorób współistniejących. Szczególnie dotyczy to leków np.: ACARD, POLOCARD, POLOPIRYNA, ACENOCUMAROL, leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki w chorobie tarczycy i inne.
- Pacjenci przygotowywani do zabiegu operacyjnego, którzy przyjmują leki rozrzedzające krew np. POLOCARD, ACARD, POLOPIRYNA, ACENOCUMAROL itp. powinni je odstawić zgodnie z zaleceniem lekarza chirurga na dwa dni przed planowanym zabiegiem- chyba, że lekarz zaleci inaczej.
- Przed planowanym zabiegiem operacyjnym zaleca się pacjentowi wykonanie szczepień p/wirusowemu zapaleniu wątroby. W tym celu należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
- Pacjent powinien posiadać dowód osobisty oraz NIP osobisty.
Informacja dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, Każdy pacjent odwiedzający gabinet lekarski przygotowywany do zabiegu operacyjnego otrzymuje specjalnie przygotowaną: " INFORMACJĘ DLA PACJENTA". Treści zawarte w ulotce ułatwiają pacjentowi zrozumienie i zapamiętanie zaleceń lekarskich .