x
x

Rejestracja do poradni specjalistycznych pod nr tel: 158436 361 lub 362, Poradnia POZ- 15843 343, Poradnia NOL- 509 156 277, Laboratorium- 158436 385

Oddział Urazowo-ortopedyczny

ODDZIAŁ URAZOWO - ORTOPEDYCZNY

KIEROWNIK ODDZIAŁU

lek. Zenon Góra – specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii, specjalista w dziedzinie medycyny sportowej,

LEKARZE

lek. Michał Kalita – specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii – zastępca Kierownika Oddziału

lek. Krzysztof Jakub Kalita - specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii.

lek. Wojciech Miazga -  specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,

lek. Marta Grabowska-Sirko -  specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,

lek. Bartłomiej Sieńko - specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii.

dr. n med. Andrzej Mazurkiewicz - specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii,

lek. Maciej Pakuła - w trakcie specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii.

lek. Artur Silezin -  w trakcie specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii,

lek. Adam Margazyn -  w trakcie specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii,

 

PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA

Danuta Grzegórska – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego

 

KONTAKT Z ODDZIAŁEM

Kierownik

15 8436 647

Pielęgniarka Oddziałowa

15 8436 640

Gabinet lekarski

15 8436 341

Sekretariat

15 8436 648

Dyżurka pielęgniarek

15 8436 649

 

LOKALIZACJA:

Blok A II piętro.

Wejście główne przez blok C oraz przez blok A od strony izby przyjęć: JPEGschemat.jpeg (151,19KB)

 

SPECYFIKA ODDZIAŁU :

Liczba łóżek: 21

Oddział wykonuje świadczenia z zakresu ortopedii:

  • Endoprotezoplastyka stawu biodrowego pierwotna (w tym przynasadowa oraz dual-mobility) i rewizyjna.
  • Endoprotezoplastyka stawu kolanowego całkowita i jednoprzedziałowa pierwotna i rewizyjna.
  • Synowektomie (operacje chirurgiczne polegające na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna) – palce trzaskające, przykurcz Dupuytrena
  • Artroskopia stawów kolanowego, barkowego i skokowego łącznie z rekonstrukcją więzadeł kolana, naprawą łąkotek, rekonstrukcją chrząstki stawowej i naprawą struktur barku: ścięgna stożka rotatorów, stawu barkowo-obojczykowego, ścięgna głowy długiej bicepsa, obrąbka stawowego,  kaletki podbarkowej).
  • Osteotomie korekcyjne w chorobach zwyrodnieniowych  i w zniekształceniach narządów ruchu,
  • Operacje palucha koślawego i  innych wad stopy.
  • Operacje schorzeń i urazów kręgosłupa.
  • Operacje neuropatii obwodowych (zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego itp.).

oraz z zakresu traumatologii:

  • Leczenia operacyjne i zachowawcze urazów narządu ruchu (złamania, zwichnięcia, uszkodzenia tkanek miękkich) zaopatrywane przy użyciu dedykowanych płyt, zespoleń śródszpikowych, materiałów kościozastępczych (pod kontrolą ramienia C)  i protezoplastyki biodra.
  • Leczenie powikłań zrostu kostnego.
  • Leczenie stanów zapalnych stawów, kości i tkanek miękkich.
  • Leczenie operacyjne i zachowawcze złamań patologicznych.

 

     Świadczenia wykonywane są przez wyspecjalizowaną kadrę z zastosowaniem możliwie nowoczesnych metod leczenia. Zespół ortopedyczny organizuje średnio raz w roku posiedzenia naukowe Lubelskiego Oddziału PTO i Tr. Niektóre z nich w połączeniu z Oddziałem Podkarpackim. Tematyka spotkań obejmuje leczenie urazów z uwzględnieniem nowych technik operacyjnych, choroby infekcyjne narządu ruchu, borelioza oraz protezoplastyka stawów, rehabilitacja  i inne.

Lekarze i pielęgniarki szkolą się ciągle w ramach kursów, sympozjów i posiedzeń naukowych oraz w ramach szkoleń wewnętrznych.  Systematycznie wprowadza się nowe metody diagnostyczne, lecznicze i operacyjne.

W oddziale mieści się cztero-łóżkowa klimatyzowana sala opieki nad pacjentem po zabiegu operacyjnym, wyposażona w sprzęt specjalistyczny pozwalający na ciągłe monitorowanie funkcji życiowych pacjenta. Oddział Urazowo – Ortopedyczny, w celu zapewnienia szybkiej i profesjonalnej opieki pacjentom, ściśle współpracuje:

  • Z Pracownią Diagnostyki Obrazowej, w szczególności z pracownią tomografu komputerowego oraz rezonansu magnetycznego w celu przeprowadzenia szybkiej i dokładnej diagnostyki problemu zdrowotnego pacjenta,
  • Z Blokiem Operacyjnym, z wydzielonym zespołem instrumentariuszek ortopedycznych, w ramach wykonywania wysokospecjalistycznych operacji i drobnych zabiegów,
  • Z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w zakresie znieczulania pacjentów do zabiegu i leczenia pacjentów z zagrożeniem życia,
  • Z Działem Fizjoterapii w zakresie świadczenia usług z zakresu  kinezyterapii, fizykoterapii, rehabilitacji dla pacjentów leczonych w oddziale,
  • Z Oddziałem Rehabilitacji, jako kontynuację leczenia poprzez przywracanie pacjentowi sprawności fizycznej po przeprowadzonym leczeniu pacjentów po zabiegach ortopedycznych.
  • z Klinikami Ortopedii i Oddziałem Urazowo-Ortopedycznym w Szpitalu Wojewódzkim w  Lublinie, z Klinikami CMKP w Otwocku  oraz z Oddziałami w sąsiednich szpitalach.

 

    W Szpitalu funkcjonuje poradnia Urazowo – Ortopedyczna, która umożliwia kontynuację leczenia pacjenta wypisanego z oddziału, a także przyjmowanie pacjentów i prowadzenie ich w trybie ambulatoryjnym realizująca świadczenia z zakresu Ortopedii i Traumatologii finansowane przez NFZ. Poradnia Urazowo – Ortopedyczna.

            Oddział posiada akredytację na  prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego i wyszkolił 14 lekarzy w dziedzinie ortopedii i traumatologii. 

Specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu uzyskało w Oddziale dziesięciu lekarzy, w tym jeden I stopnia:

  1. Ryszard Niewolny,
  2. Zenon Góra,
  3. Dariusz Sowa,
  4. Witold Siedlaczek,
  5. Waldemar Szymański,
  6. Robert Okapa,
  7. Janusz Popielec,
  8. Michał Kalita,
  9. Jacek Źródło,
  10. Marek Kokoszka – I stopnia.
  11. Tomasz Silezin
  12. Patryk Bocheński
  13. Wojciech Miazga
  14. Bartłomiej Sieńko
  15. Marta Grabowska-Sirko

            Na przyszłość planowany jest dalszy rozwój Oddziału oraz wprowadzanie do pracy nowych zdobyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz doskonalenie opieki nad pacjentami. Kadra stale rozwija się i podnosi swoje kwalifikacje biorą udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach ortopedycznych, kursach z wykorzystaniem preparatów nieutrwalonych celem podniesienia umiejętności praktycznych. Prowadzone są również cykliczne szkolenia wewnątrzoddziałowe.

Historia oddziału

            Oddział Ortopedii i Traumatologii (początkowa nazwa) był oficjalnie otworzony w dniu 18.10.1989 r przez Prof. dr hab. med. Donata Tylmana pełniącego wówczas funkcję  Konsultanta Regionalnego w regionie południowo-wschodnim.  Profesorowi towarzyszyli dr med. Kazimierz Machowski – Konsultant Wojewódzki i dr med. Witold Furgał -  Tarnobrzeski Lekarz Wojewódzki. W tym dniu, po  przeprowadzonym konkursie, powołano na stanowisko ordynatora lek. Krzysztofa Kalitę. Wymienione osoby są organizatorami Oddziału.

Pierwszą pielęgniarką oddziałową była Aleksandra Bańka.

            Historia ortopedii janowskiej rozpoczyna się od zorganizowania w 1985 r  V Międzynarodowego Sympozjum Urazów Sportowych. Tematami Sympozjum były urazy kolana i kręgosłupa. W sympozjum udział wzięli Profesorowie Marian Garlicki,  Stefan Malawski, Stefanem Bołoczko, Wojciech Maria-Kuś i Artur Dziak oraz goście zagraniczni Prof. dr med. Veli Lök z Turcji, Prof. dr med. Szojlew z Bułgarii oraz dr med. Hitoshi Inaba z Japonii.

Etapy organizacji Oddziału Ortopedii i Traumatologii:

  1. Październik 1983 r. – otworzenie Poradni Preluksacyjnej prowadzonej przez lek. Krzysztofa Kalitę.
  2. 1985 r. - otworzenie warsztatu ortopedycznego, który prowadził technik Witold Złamański. Technik wykonywał i naprawiał protezy tymczasowe kończyn dolnych, niektóre ortezy, szelki Pawlika, kliny abdukcyjne, wkładki oraz sprzęt ortopedyczny.
  3.  1986 r. – otworzenie Poradni Ortopedii i Traumatologii ( lekarze Andrzej Kowalik i Ryszard Niewolny)
  4. 1986 r. – wydzielono na bazie Oddziału Chirurgicznego 2 sale (10 łóżek)  dla chorych urazowych  i ortopedycznych.
  5. 1987 r. – zwiększono odcinek ortopedyczny o kolejne 2 sale (20 łóżek)
  6. 1988 r. – na bazie Oddziału Chirurgicznego utworzono Pododdział Ortopedii i Traumatologii (26 łóżek)
  7. 18.10.1989 r. - otworzono samodzielny Oddział Ortopedii i Traumatologii (26 łóżek) z obsadą lekarską: Krzysztof Kalita – ordynator, Ryszard Niewolny, Marek Kokoszka i Christopher Perera (Sri Lanka).
  8.  27.04.1991 r - do struktury Oddziału dołączono 21 łóżek z Oddziału Dziecięcego jako Pododdział Rehabilitacji Dziecięcej. Wtedy nawiązano bliską współpracę z Prof. dr n. med. Tomaszem Karskim i Kliniką Ortopedii Dziecięcej w Lublinie. Do Janowa Lubelskiego kierowane były na rehabilitację dzieci po operacjach wykonanych w Klinice. Wprowadzono też operacje uwolnienia przykurczów bioder, kolan i stóp u dorosłych w przebiegu niedowładów.
  9. 1991 r. - Wykonano pierwszą całkowitą cementowaną protezę biodra, u chorej ze złamaniem szyjki prawej kości udowej. Była to pierwsza protezoplastyka całkowita w województwie tarnobrzeskim.
  10.  1991 r. -  w Pododdziale Rehabilitacji otworzono szkołę stopnia podstawowego  dla usprawnianych pacjentów.
  11.  2001 r - zamknięty został przez Dyrekcję szpitala Pododdział Rehabilitacji Dziecięcej i warsztat ortopedyczny
  12. 2002 r - włączono   niewykorzystane łóżka rehabilitacyjne do Oddziału jako Pododdział Rehabilitacji. Cały oddział liczył 36 łóżek.
  13. W 2003 r nie uzyskano kontraktu z NFZ dla Pododdziału Rehabilitacji. Zatem zmniejszono oddział do 28 łóżek jako Oddział Urazowo-Ortopedyczny. 
  14. Obecna ilość łóżek wynosi 21.

W oddziale zatrudnionych jest 16 pielęgniarek w tym 2 z tytułem magistra i 3 ze specjalizacją z pielęgniarstwa chirurgicznego oraz rehabilitant i sekretarka.

Rozwinięto profilaktykę dysplazji biodra łącznie z badaniem USG bioder u dzieci, począwszy  od noworodków w Oddziale Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym. Początkowo na Oddziale leczone były również dzieci z powodu urazów lub dysplazji biodra. Obecnie dzieci kierowane są do Kliniki Ortopedii Dziecięcej w Lublinie. Wszystkie urazy narządu ruchu są zaopatrywane w naszym oddziale,  z wyjątkiem urazów miednicy, które wymagają leczenia operacyjnego. Stosowane są wszystkie dostępne techniki zespalania kości (gwoździe blokowane, płytki LCP i inne).  W oddziale jest zespół artroskopowy, który wykonuje artroskopię kolana od 2007 r, łącznie z rekonstrukcją więzadeł kolana, naprawą łąkotek, rekonstrukcją chrząstki stawowej. Od 2010 r wykonuje się artroskopię barku. Zespół przygotowuje się do rekonstrukcji artroskopowej struktur stawu barkowego.

Od 1991 r wykonywana jest protezoplastyka pierwotna i rewizyjna stawów biodrowych i od 11.12.2007 r stawów kolanowych. Od 2022 roku nawiązano współpracę z dr A. Mazurkiewiczem. Wykonywane są operaracje zespoleń pourazowych kręgosłupa, a także operacje leczenia zespołów bólowych kręgosłupa w przebiegu dyskopatii, kręgozmyków, itd. Od 2023r w Oddziale przeprowadzane są operacje protezoplastyki jednoprzedziałowej stawu kolanowego. Wykonywane są też inne operacje ortopedyczne. 

W ciągu roku wykonuje się około 1000-1200 operacji. W 2011 r przebudowano blok operacyjny, co znacznie poprawiło komfort  pracy personelu oraz bezpieczeństwo chorych operowanych.

Od 2011 r. Szpital posiada tomograf komputerowy.

Od 2022 roku Szpital posiada rezonans magnetyczny.

Informacja dla pacjenta

Protezoplastyka – badania konieczne do wykonania przed operacją wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego.

Chory przed operacją wszczepienia protezy stawu powinien być wolny od ognisk zapalnych a szczególnie ropnych, dlatego konieczne jest wykonanie badań w kierunku ich wykrycia. W przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek ogniska zapalnego konieczne jest jego leczenie.

Przed operacją protezoplastyki konieczne jest:

  1. Szczepienie przeciw WZW typu B – przynajmniej dwie dawki. Szczepieniu nie podlegają chorzy, którzy przebyli wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz byli szczepieni w dzieciństwie,
  2. Sanacja jamy ustnej – wyleczenie wszelkich ognisk próchniczych,
  3. wymazy na nosicielstwo barkterii w drogach oddechowych
  4. Badanie ginekologiczne kobiet pod kątem wykrycia stanów zapalnych w narządów rodnych,
  5. Oznaczenie grupy krwi.
  6. Kwalifikacja przez lekarza prowadzącego nie później niż 14 dni przed planowany terminem operacji.

Przeciwwskazaniem do protezoplastyki jest obecność

  1. Ognisk zapalnych i ropnych skóry,
  2. Zakażenie dróg moczowych i rodnych,
  3. Zapalenie ucha środkowego,
  4. Zapalenie zatok i ogniska próchnicze oraz zmiany przywierzchołkowe w zębach,
  5. Stany zapalne dróg oddechowych,
  6. Przebyte zapalenie kości i stawów (ropne, swoiste),
  7. Rozległe żylaki goleni z owrzodzeniami skóry,
  8. Inne ogniska zapalne,
  9. Cukrzyca – przeciwwskazanie względne,
  10. Nieuregulowane zaburzenia hormonalne tarczycy itp.

     Na tydzień przed operacją należy przerwać zażywanie leków obniżających krzepliwość typu aspiryna, bestpirin, acard, polocard, klopidogrel, ticlid, acenocumarol, pradaxa, eliquis i w zależności od rodzaju zastąpić iniekcjami heparyny drobnocząsteczkowej zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Ponadto należy posiadać:

  1. Skierowanie do szpitala,
  2. Karty informacyjne z leczenia szpitalnego,
  3. Wyniki badań RTG,
  4. Leki przyjmowane na stałe w ORYGINALNYCH OPAKOWANIACH (nie w sorterze lekowym)
  5. Zaświadczenie od lekarza prowadzącego dotyczące braku ewentualnych przeciwwskazań ogólnych do operacji.

Uwaga!

W przypadku konieczności zmiany ustalonego terminu operacji, konieczne jest dostarczenie w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma ze szpitala, następujących dokumentów:

  1. Aktualne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do wykonania operacji w proponowanym terminie, lub
  2. Urzędowy dokument świadczący o niemożności stawienia się w wyznaczonym terminie i w ciągu najbliższych 14 dni.

 

Data publikacji: 29-04-2019 18:58
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
w Janowie Lubelskim
23-300 Janów Lubelski,
ul. ul. Zamoyskiego 149
tel.: +48158436605
faks: +48158235049
email:
NIP: 862-14-39-920
Polecamy

ezamawiajacy.png

zip.jpeg

nfz.jpeg

ministerstwozdrowia.jpeg

dnv.jpeg

powiat.png

korup2.png