x
x

Rejestracja do poradni specjalistycznych pod nr tel: 158436 361 lub 362, Poradnia POZ- 15843 343, Poradnia NOL- 509 156 277, Laboratorium- 158436 385

Kiedy na SOR, a kiedy na NOL?

Kiedy zgłosić się na SOR, a kiedy do nocnej opieki zdrowotnej? RPP wyjaśnia

 

    Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18.  Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, gdzie szukać pomocy poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych. Kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej, a kiedy udać się na szpitalny oddział ratunkowy.

  • POZ jest placówką, w której pacjent otrzyma kompleksową opiekę lekarza, pielęgniarki i położnej POZ
  • Gdzie szukać pomocy medycznej, gdy poradnia jest już zamknięta?
  • Rzecznik Praw Pacjenta opracował ważne wskazówki dotyczące szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) oraz nocnej i świątecznej pomocy medycznej

nol.jpeg

Co zrobić, kiedy zachorujesz poza godzinami pracy POZ?

Choroba nie wybiera czasu ani miejsca, może przytrafić się każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. Kiedy zgłosić się na do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy na SOR? Choć system opieki zdrowotnej funkcjonuje w obecnym kształcie już od wielu lat, to pytanie wciąż wzbudza wątpliwości wśród pacjentów.

Dlatego biuro RPP przypomina, kiedy zgłosić się do przychodni POZ, jak korzystać z nocnej pomocy lekarskiej oraz do czego zostały powołane Szpitalne Oddziały Ratunkowe. 

Kiedy zgłosić się do poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)? Do POZ pacjent powinien zgłosić się, gdy jest chory, a także gdy chce skorzystać z badań profilaktycznych czy szczepień ochronnych. Przychodnia POZ jest placówką medyczną, w której otrzyma kompleksową opiekę lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, do których złożył deklarację wyboru.

Gdzie szukać pomocy poza godzinami pracy przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej?

Po godzinie 18 oraz w dni wolne od pracy, a więc gdy POZ nie działa, pacjenci mogą otrzymać pomoc:

  • kontaktując się z Teleplatformą Pierwszego Kontaktu (TPK) - mogą liczyć na teleporadę dzwoniąc na numer telefonu 800 137 200 albo wypełniając formularz internetowy (www.gov.pl/web/zdrowie/tpk);
  • w placówce, która udziela pomocy w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ) – mają możliwość uzyskania tu zarówno teleporady, jak i złożenia wizyty osobistej. Listę placówek - ich adresy i dane kontaktowe - znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Lekarz w nocy, niedzielę i święta. Zdalnie i osobiście

Kiedy skorzystać z pomocy Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ)? RPP podpowiada, że należy to zrobić:

  • jeśli stan zdrowia pacjenta nagle się pogorszył, w dni powszednie po godzinie 18 lub w czasie weekendu i innych dni wolnych od pracy;
  • jeśli pacjent ma niepokojące objawy, takie jak: nasilony kaszel, gorączka, ból głowy, ból brzucha, wymioty czy biegunka, ból kręgosłupa, trudności z oddawaniem moczu lub inne dolegliwości, które są dla niego uciążliwe i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, a pogorszenie stanu zdrowia stanowi na tyle duży dyskomfort, że nie może czekać na poradę w przychodni POZ;
  • jeśli lekarz NŚOZ uzna, że pacjent jest niezdolny do pracy, wypisze zwolnienie lekarskie.

Przypomina natomiast, że nie należy zgłaszać się do NŚOZ po recepty na stałe leki, w celu wykonania kontrolnych badań, ani w celu diagnostyki dolegliwości występujących od wielu dni.

Kiedy możesz otrzymać pomoc medyczną w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR)?

SOR jest jednym z oddziałów szpitala, a więc miejscem, gdzie całodobowo udziela się pomocy w stanach, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenia życia i wymagają pilnej pomocy medycznej. To właśnie tutaj przywożeni się pacjenci z wypadków komunikacyjnych i chorzy, którzy zostali zabrani przez karetki pogotowia w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.

W przypadku wątpliwości, czy nasze objawy wymagają zgłoszenia się do SOR-u, najlepiej skorzystać z konsultacji z lekarzem POZ lub z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Jeśli jednak stan zdrowia pogarsza się nagle i gwałtownie, nie powinniśmy czekać na pomoc medyczną – należy zadzwonić po pogotowie (nr tel. 999 lub 112) - radzi RPP.

 

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, RPP • 26 września 2023 17:00

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
w Janowie Lubelskim
23-300 Janów Lubelski,
ul. ul. Zamoyskiego 149
tel.: +48158436605
faks: +48158235049
email:
NIP: 862-14-39-920
Polecamy

ezamawiajacy.png

zip.jpeg

nfz.jpeg

ministerstwozdrowia.jpeg

dnv.jpeg

powiat.png

korup2.png