x
x

Rejestracja do poradni specjalistycznych pod nr tel: 158436 361 lub 362, Poradnia POZ- 15843 343, Poradnia NOL- 509 156 277, Laboratorium- 158436 385

Ostatnia Prosta- SZCZEPIMY SIE

    W imieniu swoim, kolegów lekarzy oraz dyrekcji Szpitala w Janowie Lubelskim apeluję i zarazem zachęcam osoby wszystkich grup wiekowych do szczepień przeciwko COVID-19.

    Szczepienia populacyjne to jedyny sposób na to, by ograniczyć liczbę wektorów dla wirusa SARS-CoV-2,  a tym samym przerwać łańcuchy zakażeń i zminimalizować liczbę zgonów. Kierując się empatią, pamiętajmy, że dbamy w ten sposób nie tylko o swoje zdrowie, ale także osób z osłabionym systemem immunologicznym oraz tych, którzy z różnych względów zaszczepić się nie mogą.

    W mediach głośno o powikłaniach zakrzepowo-zatorowych, co naturalnie ma prawo wzbudzać niepokój u osób niezwiązanych ze służbą zdrowia. Rzetelne badania kliniczne wskazują jednak, że ryzyko takie wynosi 1-6 przypadków na 1 mln podanych dawek. Jednoznacznie wynika z tego, że powikłania takie są bardzo mało prawdopodobne, w przeciwieństwie do powikłań zakrzepowo-zatorowych podczas samej infekcji, co obserwuję także w swojej praktyce klinicznej pracując od początku pandemii z osobami ciężko chorymi, w ostrej niewydolności oddechowej spowodowanej infekcją SARS-CoV-2. Dla porównania częstość powikłań zakrzepowo- zatorowych w związku z infekcją COVID-19 wynosi 165 tysięcy przypadków na 1 mln osób chorych. Z tego względu zysk ze szczepień bezwzględnie przewyższa ryzyko z nim związane.

    Zaznaczam, że łagodny odczyn poszczepienny taki jak: gorączka, ogólne osłabienie, ból w miejscu wkłucia to fizjologiczna, czyli prawidłowa odpowiedź organizmu na szczepienie, świadcząca o naturalnym wytwarzaniu odporności humoralnej i komórkowej, a więc nie powinna Nas niepokoić.

    Pamiętajmy, że szczepionki to najskrupulatniej przebadane preparaty medyczne na rynku, które zostają dopuszczone do obrotu dopiero w momencie, gdy wszystkie etapy badań przedklinicznych i klinicznych potwierdzą ich skuteczność i bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionek: mRNA ( Pfizer/BioNTech, Moderna, CureVac) oraz wektorowe (AstraZeneca, Johnson&Johnson). Dowody naukowe wskazują na wysoką skuteczność obu tych grup.

 

                                                                                                    Z poważaniem

                                                                                   Kierownik OITiA w SPZZOZ Janów Lubelski

lek. Piotr Sikorski

 

Ps. Przypominamy, że Powszechny Punkt Szczepień przy SPZZOZ w Janowie Lubelskim oraz Powszechny Punkt Szczepień przy Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim dysponuje wolnymi terminami szczepień w dniach od 07.06 do 11.06 - szczepionka MODERNA i PFIZER. Serdecznie zapraszamy! Więcej pod numerem tel. 783 525 565.

 

 
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
w Janowie Lubelskim
23-300 Janów Lubelski,
ul. ul. Zamoyskiego 149
tel.: +48158436605
faks: +48158235049
email:
NIP: 862-14-39-920
Polecamy

ezamawiajacy.png

zip.jpeg

nfz.jpeg

ministerstwozdrowia.jpeg

dnv.jpeg

powiat.png

korup2.png