x
x

Rejestracja do poradni specjalistycznych pod nr tel: 158436 361 lub 362, Poradnia POZ- 15843 343, Poradnia NOL- 509 156 277, Laboratorium- 158436 385

Pierwsze szczepienia w naszym szpitalu

W poniedziałek 04.01.2021r. rozpoczęły się pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 w naszym szpitalu, który jest jednym z 509. szpitali węzłowych w kraju. Jako pierwsi, w ramach tzw. „etapu 0” zaszczepieni zostaną pracownicy szpitala, stacji sanitarno – epidemiologicznej, placówek pomocy społecznej, przychodni, poradni, gabinetów stomatologicznych i fizjoterapii oraz aptek.

Szczepionki są darmowe, szczepienia dobrowolne, a zainteresowanie szczepieniami – póki co, umiarkowane.

– Nie wszyscy chcą się szczepić. Myślę, że to jest taki moment oczekiwania i oglądania się na innych. Do tej pory, gotowość do szczepień zgłosiło nam ponad 360 osób (połowa ze szpitala, połowa z zewnątrz). Chęć zaszczepienia zgłosili lekarze i część personelu, natomiast reszta się zastanawia – informuje Agnieszka Konefał – Wicedyrektor szpitala do spraw medycznych.

Nikłe zainteresowanie szczepieniami jest wśród pracowników pomocy społecznej.

Ile dokładnie osób jest uprawnionych do szczepień w grupie „0” w powiecie janowskim, trudno powiedzieć. W samym tylko szpitalu pracuje pół tysiąca osób, a jak dodamy do tego pracowników kilkunastu niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, Sanepid-u, kilku placówek pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno – opiekuńczych, domów seniora, aptek, gabinetów stomatologicznych to wyjdzie nam około tysiąca osób.

Oczywiście, osoby z listy „0”, które nie zaszczepią się w pierwszej fazie szczepień, mogą się zaszczepić w kolejnym etapie szczepień wraz z policjantami, strażakami, nauczycielami i seniorami (zapisy na szczepienia osób z grupy „0” przedłużono do 14. stycznia).

W kolejnej turze mogą się szczepić inni (zapisy od 15. stycznia br.).

I jeszcze jedno. Do szczepienia mogą się zgłaszać osoby, niezależnie od tego, czy chorowały na Covid czy nie. – Wśród chętnych, sporo jest ozdrowieńców – informuje dr Konefał.

Szpital do szczepień jest przygotowany

Szpital do szczepień jest przygotowany. – Mamy zespół szczepienny – pielęgniarki i lekarza, i wydzielone ku temu dwa pomieszczenia – mówi Agnieszka Konefał – Wicedyrektor szpitala do spraw medycznych.

Procedura szczepień przeciwko Covid-19 nie różni się od tych, stosowanych przy innych szczepieniach.

– Szczepionka podawana jest domięśniowo, czasem może pojawić się zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu iniekcji. Przez 15 minut po zaszczepieniu należy pozostać pod opieką lekarza – informuje lekarz.

Pamiętajmy, że każdy, kto chce się zaszczepić, musi umówić się na konkretną godzinę. Ważne jest, by dotrzymywać terminów szczepień, ponieważ szpital dostaje tyle szczepionek, ile osób figuruje na liście tego i tego dnia (szczepionki nie można przetrzymywać dłużej niż 5 dni).

Na szczepienie, pacjent zgłasza się z elektronicznym skierowaniem. Bezpośrednio przed zaszczepieniem, lekarz przeprowadza z nim dokładny wywiad w kontekście chorób, uczuleń, itp., dopiero potem kwalifikuje do szczepienia.

Szczepionka jest dwufazowa, rozłożona na dwie tury (aby była skuteczna, minimum po trzech tygodniach trzeba przyjąć drugą dawkę). Oczywiście, lekarz przy pierwszym szczepieniu ustala i zapisuje termin drugiego szczepienia.

– Z badań wynika, że odporność powinna pojawić się mniej więcej tydzień po drugiej dawce szczepionki – informuje Agnieszka Konefał.

(źródło: powiatjanowski.pl)

 

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
w Janowie Lubelskim
23-300 Janów Lubelski,
ul. ul. Zamoyskiego 149
tel.: +48158436605
faks: +48158235049
email:
NIP: 862-14-39-920
Polecamy

ezamawiajacy.png

zip.jpeg

nfz.jpeg

ministerstwozdrowia.jpeg

dnv.jpeg

powiat.png

korup2.png